روغن های A.T.F  یا (Automatic transmission fluid)  به منزله روغن های انتقال اتوماتیک می باشند و نوع خاصی از روانکارهایی هستند که در صنعت تولید می شوند. تعداد افزودنی های این نوع روغن ها ، گاه به 15 نوع ماده میرسد

عمده ترین عملکرد هرمایع هیدرولیکی ، انتقال سریع نیرو است که در پنج وظیفه اصلی خلاصه میشود

  1. انتقال قدرت موتور از طریق مبدل گشتاور
  2. انتقال فشار هیدرولیکی از طریق سیستم کنترل هیدرولیک
  3. انتقال و خارج کردن حرارت تولید شده
  4. روانکاری سطوح بلبرینگ ها ،شفت ه ، چرخ دنده ها و سطوح اصطکاکی کلاچ ها و باند ها
  5. کنترل تورم آب بند ها

روغن های A.T.F  وظایف یاد شده را به خوبی  انجام میدهند و سیر تکاملی آنها طی یک دوره تقریبا 25 ساله قابل توجه بوده است

روغن های A.T.F  قابلیت ایجاد سطح حفاظتی بالا در برابر مجموعه فلز های به کاربرده شده در گیربکس های اتوماتیک مانند فولاد،چدن،آلومینیوم ، مس ، برنج، برنز ، نقره و قلع را دارد.

از دیگر خصوصیات این روغن مقاومت در برابر سائیدگی سیستم های گیربکس اتوماتیک است . این روغن ها همچنین با آب بند ها سازگاری دارد ولی عملکرد آن با ترکیبات الاستومری متفاوت است

ترکیبات الاستومری مختلفی در سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک برای جلوگیری از نشتی های داخلی و خارجی استفاده میشود که عبارتند از نتریل ها ، پلی اکریل ها و سیلیکون ها که روغن های  A.T.F با این ترکیبات سازگاری دارند.

در زمینه خواص اصطکاکی روغن های A.T.F میتوان به این نکته اشاره کرد که صفحات کلاچ ها و باند های مورد استفاده در گیربکس ها ، به طور عموم از ترکیباتی هستند که دارای حداکثر مقاومت سایش بوده و ضریب اصطکاکی بهینه ای دارند . جنس صفحات از ترکیبات مرکب مواد فایبر سلولزی می باشند. همچنین برای تسهیل عمل خنک کاری بوسیله روغن ، این صفحات متخلخل هستند . ضریب اصطکاک این صفحات به طور عموم بالاست بنابراین خواص اصطکاکی روغن های A.T.F نقش قابل توجهی در کارکرد گیر بکس های اتوماتیک دارند.

جمع بندی

باتوجه به توضیحاتی که درباره روغن های  A.T.F ارائه شد میتوان گفت روغن های A.T.F فهرست

  1. شاخص گران روی بسیار بالایی دارن
  2. دارای خاصیت فشار پذیری و هیدرولیکی عالی هستند
  3. از تشکیل کف در محیط گیر بکس ممانعت میکنند
  4. نقطه ریزش بسیار کم و سیالیت مناسب در دماهای پایین دارند
  5. مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی ، خوردگی و سایش